CTL33722:   Kvantitativní stanovení protilátek proti EBV ve třídě IgG a IgM metodou CLIA na analyzátoru LIAISON®

Název metody na výsledcích laboratorního vyšetření:

EBV-EBNA IgG

Indikace:

Vyšetření se indikuje při podezření na infekci virem EBV. Primoinfekce u dětí často probíhá bezpříznakově, u adolescentů probíhá pod obrazem infekční mononukleózy. Reaktivace infekce EBV nemívají jednoznačnou symptomatologii. Vyšetření lze správně interpretovat pouze tehdy, jsou-li vyšetřeny protilátky ve třídách anti-EBV-VCA IgM, anti-EBV-VCA IgG, anti-EBV EA IgG, anti-EBV-EBNA IgG. 

Jednotky:

U/ml

Dostupnost pro rutinní vyšetření:

Pondělí až Pátek

Dostupnost pro statimová vyšetření:

není statimové vyšetření

Odezva pro rutinní vyšetření:

Do 8 hodin od doručení materiálu do laboratoře

Odezva pro statimová vyšetření:

-

Druh odběrového materiálu:

Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C.6.1. – Odběr
materiálu Laboratorní příručky

Typ materiálu odebíraného:

venózní krev

Odebírané množství vzorku:

5 ml

Typ materiálu pro laboratorní stanovení:

S_sérum

Množství pro analýzu včetně mrtvého objemu:

500µl

Stabilita odebíraného materiálu 20-25 °C:

1 den

Stabilita materiálu pro stanovení 20-25 °C:

1 den

Stabilita materiálu pro stanovení 4-8 °C:

7 dnů

Stabilita materiálu pro stanovení -20 °C:

-

Nejistota měření:

Neuvádí se

Mez detekce:

Rozsah testu protilátek třídy IgG proti EBV: 10 až 750 U/mL IgG protilátek proti VCA

Interference:

Interference. Kontrolované studie potenciálně interferujících látek a faktorů ukázaly, že výsledky testu nejsou ovlivněny antikoagulancii (citrát sodný, EDTA, heparin), hemolýzou (až do 1000 mg/dL hemoglobinu), lipémií (až do 3000 mg/dL triglyceridů), bilirubinémií (až do 20 mg/dL bilirubinu) a cykly zmražení-rozmražení.

Referenční rozmezí:
VěkPohlavíReferenční rozmezí
0 - 99 let a staršíbez rozlišení0 - 0.8 [index]
Použité zdroje:
Komentář k referenčnímu rozmezí:
Interpretace výsledků:

IgG: Doporučená interpretace výsledků: 

➢ Vzorky s koncentrací protilátek IgG proti VCA pod 20 U/mL by měly být vyhodnoceny jako negativní. 

➢ Vzorky s koncentrací protilátek IgG proti VCA rovné nebo nad 20 U/mL by měly být vyhodnoceny jako pozitivní. 


Negativní výsledek obecně vylučuje prodělanou expozici k viru Epstein-Barrové. Nevylučuje ale akutní infekci, protože vzorek mohl být odebrán příliš brzo v raném stádiu akutní fáze, kdy hladina IgG protilátek proti VCA mohla být stále ještě nedetekovatelná. Pokud se předpokládá infekce virem Epstein-Barrové, přestože jsou výsledky negativní, měl by být odebrán další vzorek za 10 až 14 dní a testován kvůli zjištění sérokonverze. Pozitivní výsledek ukazuje expozici k EBV. V takovém případě, aby bylo možné určit fázi infekce (tj. akutní, rekonvalescence nebo prodělaná infekce), by měla být stanovena přítomnost IgM protilátek proti EBV a přítomnost IgG protilátek proti EBNA. Výsledky testu se udávají kvantitativně jako pozitivní nebo negativní na přítomnost protilátek IgG proti VCA. Diagnózu infekčního onemocnění nelze stanovit na základě jediného výsledku. K přesnému určení diagnózy by měl být brán v úvahu i klinický nález a další diagnostické postupy. Stejně důležitý je i vlastní úsudek lékaře. Paralelní stanovení hladin specifických protilátek IgG proti VCA a EBNA a protilátek IgM proti EBV dovoluje lepší rozlišení mezi různými fázemi infekce EBV. Při provádění testů LIAISON® EBV je možné stanovit různé hraniční hodnoty. Lze tak dosáhnout přesnější interpretace výsledků IgG proti EBNA a IgM proti EBV.

Hraniční: 0,9 a 1,0 AI 

Pozitivní: ≥ 1,1 AI

Klinické rozhodovací intervaly: 

anti-VCA - IgM – pozitivita indukuje počáteční stádium onemocnění a netrvá déle než 2-4 měsíce. Opakovaná pozitivita nasvědčuje reaktivaci či chronické infekci EBV. 

anti-VCA - IgG – pozitivita je přítomná u primoinfekce a v nízkých titrech přetrvává celý život. Maximální hladiny je dosaženo 1 – 2 měsíce po nástupu klinického onemocnění. 

anti-EBNA – IgG – negativní u jedinců, kteří neprodělali EBV a také během prvních 3 měsíců po infekci. Pozitivita indukuje pozdní stádium infekce či reaktivaci a protilátky přetrvávají celý život. Protilátky detekovatelné po 6. týdnech 

anti-EA – IgG – přetrvávající vysoké titry poukazují na chronicitu EBV či reaktivaci nemoci. Protilátky se objevují 3 - 4 týdny po prvních příznacích a perzistují 2 - 4 měsíce. 

Při nejasném nálezu lze serologický profil specifikovat vyšetřením EBV westernblott.

Hlášení výsledků provádí pracovník pověřený hlášením výsledků, konzultace k výsledkům podává úsekový vedoucí.



Zdroje variability:

Výsledky testu neovlivňují potenciálně zkříženě reagující protilátky. Mezi prověřované protilátky byly zařazeny: (a) protilátky proti různým infekčním agens, jako jsou hCMV, HSV, hHV 6, VZV, parvovirus B19, HAV, Toxoplasma gondii, Mycoplasma pneumoniae – (b) anti-nukleární (ANA) protilátky a reumatoidní faktor (anti-Fc imunoglobulin)

Vybrané kapitoly SOP:

SOPSER105

Datum revize:
25.06.2025 10:24:05
Vytvořil:
PhDr. Veľková Ivana