CTL34855:   Tryptáza

Název metody na výsledcích laboratorního vyšetření:

Tryptáza

Indikace:

Stanovení koncentrace tryptázy při anafylaktickém šoku, alergii na hmyzí jedy, léky a při probíhající alergii

Jednotky:

µg/l

Dostupnost pro rutinní vyšetření:

pracovní dny

Dostupnost pro statimová vyšetření:

Není statimové vyšetření

Odezva pro rutinní vyšetření:

do 5 pracovních dnů

Odezva pro statimová vyšetření:

Není statimové vyšetření

Druh odběrového materiálu:

Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C8 – Odběr materiál Laboratorní příručky

Typ materiálu odebíraného:

Venózní krev

Odebírané množství vzorku:

5 ml

Typ materiálu pro laboratorní stanovení:

sérum, plazma (EDTA, heparin)

Množství pro analýzu včetně mrtvého objemu:

200 ul

Stabilita odebíraného materiálu 20-25 °C:

není uvedeno

Stabilita materiálu pro stanovení 20-25 °C:

2 dny

Stabilita materiálu pro stanovení 4-8 °C:

1 týden

Stabilita materiálu pro stanovení -20 °C:

více než 1 týden

Nejistota měření:

neuvádí se

Mez detekce:

1 ug/l

Interference:

Kontaminovaná, ikterická, lipemická, hemolyzovaná nebo teplem inaktivovaná séra mohou způsobit chybné výsledky a proto by neměla být používána.

Referenční rozmezí:
VěkPohlavíReferenční rozmezí
0 - 99 let a staršíbez rozlišení0 - 11.4 [µg/l]
Použité zdroje:
Komentář k referenčnímu rozmezí:

není

Interpretace výsledků:

Během anafylaktické reakce mastocyty uvolňují velké množství tryptázy. Hlavní navýšení je detekovatelné v krvi 15 minut po zahájení patofyziologické reakce. Poločas rozpadu je okolo 2 hodin, kdy koncentrace tryptázy v krvi pomalu klesá. Zvýšené hladiny se vyskytují kromě anafylaktického šoku také při IgE mediovaných alergických reakcích, při systémové mastocytóze nebo při syndromu aktivace žírných buněk. Maximální hodnoty tryptázy jsou měřitelné mezi 15 – 120 minutami po rozvoji anafylaxe. Zvýšené hladiny můžeme měřit i po 3 – 6 hodinách a její hodnoty se vracejí k bazálním po 12 až 24 hodinách. Pokud jsou hladiny tryptázy zvýšené i po 24 hodinách, je nutné odebrat párový vzorek po 1 – 2 týdnech od prvního odběru. Takto lze určit základní hodnotu tryptázy u daného pacienta.

 Zvýšené hladiny tryptázy značí zvýšenou proliferaci žírných buněk nebo zvýšené uvolňování mediátorů žírných buněk. Přechodné zvýšení hladiny tryptázy naznačuje, že se jedná o probíhající alergickou nebo anafylaktickou reakci. Dlouhodobě zvýšené hladiny tryptázy mohou indikovat mastocytózu.

Tryptáza a hmyzí jedy

Pokud je bazální hodnota tryptázy zvýšená u pacientů s alergií na hmyzí jedy, dochází u nich se zvýšenou pravděpodobností k rozvoji anafylaxe po bodnutí hmyzem. Více jak 25% pacientů s vážnou alergií na hmyzí jed má zvýšenou bazální hodnotu tryptázy.

 

Tryptáza a lékové alergie

Při alergii na léky by měl být proveden test na stanovení koncentrace tryptázy. Výsledek by měl být porovnán s klidovými hodnotami. Určení mechanismu vzniku patologické reakce po podání léků je velmi důležité (rozlišení mezi alergickou reakcí a jinými typy patofyziologických reakcí). Měření přechodně zvýšené hladiny tryptázy  okamžitě po reakci může napomoci při identifikaci, zda byla reakce vyvolaná aktivací žírných buněk.

 

Tryptáza a mastocytóza

Sérové koncentrace  tryptázy mohou být při mastocytóze dramaticky zvýšené. Pokud se projeví příznaky a zároveň došlo k zvýšení tryptázy během těchto příznaků, mělo by se měření tryptázy provést po 24 hodinách od odeznění příznaků. Pokud je koncentrace stále zvýšená, mělo by být zvážené podezření na mastocytózu.

 

Bylo prokázáno, že nejvyšší hodnoty tryptázy jsou výrazně vyšší u pacientů s anafylaxí vyvolanou léky v porovnání s pacienty s anafylaxí vyvolanou potravinovou alergií. Bylo též dokázáno, že maximální hodnoty tryptázy se liší v závislosti na závažnosti anafylaktické reakce. Při měření tryptázy je vhodné porovnat akutní hladinu tryptázy s hodnotou základní. Zvýšená hladina tryptázy >11,4 ng/ml nemusí značit aktivaci žírných buněk a ani normální hodnoty tryptázy nevylučuji přítomnost anafylaxe. Konsenzem bylo určeno, že pokud je hladina tryptázy zvýšená o více než 20% základní hladiny plus 2 ng/ml, je tato hodnota indikativní pro aktivaci žírných buněk.

Zdroje variability:

není uvedeno

Vybrané kapitoly SOP:

SOP-KIA101

Datum revize:
24.10.2024 16:59:07
Vytvořil:
RNDr. Všetička Sekerková Alena