CTL49855:   Ab/Kardiolipin Bf IgM

Název metody na výsledcích laboratorního vyšetření:

Ab/Kardiolipin IgM

Indikace:

Vyšetření protilátek proti kardiolipinu slouží k detekci specifických protilátek, které tělo produkuje v rámci autoimunitní odpovědi.
Protilátky proti kardiolipinu (ACLA) jsou spojovány s  výskytem žilní anebo tepenné trombózy, trombocytopenií, s rizikem opakovaných potratů (zejména ve druhém a třetím trimestru), předčasným porodem a preeklampsií. V případě, kdy je nález antikardiolipinových protilátek provázen klinickými projevy trombózy a/nebo opakovanými předčasnými ztrátami plodu, se jedná o antifosfolipidový syndrom (APS).

Mezi onemocněními, která jsou nejčastěji provázena přítomností protilátek proti kardiolipinu jsou systémová onemocnění pojiva. Autoimunitní nemocí s nejčastějším výskytem protilátek proti kardilipinu je systémový lupus erythematodes (SLE). Vyšetření protilátek proti kardiolipinu jsou ordinována u nemocných s příznaky trombotických příhod (bolesti a otoky končetin, dušnost, bolesti hlavy apod.).
Tyto protilátky jsou dále vyšetřovány u opakovaně potrácejících žen a/nebo v rámci vyšetřovacího programu při prodlouženém aPTT (současně s vyšetřením lupusového antikoagulans).
Vzácnější nikoliv však ojedinělý je nález ACLA u autoimunitní hemolytické anemie, při insulin-dependentním diabetes melitus, autoimunitní thyreoditidě, myastenii gravis a Crohnově chorobě. Také celá řada infekčních chorob může být provázena výskytem protilátek proti kardiolipinu. Protilátky proti kardiolipinu byly poprvé popsány u pacientů s Lues - vyšetření BWR.

Jednotky:

CU

Dostupnost pro rutinní vyšetření:

Pracovní dny

Dostupnost pro statimová vyšetření:

Není statimové vyšetření

Odezva pro rutinní vyšetření:

Do 5 pracovních dnů od doručení materiálu do laboratoře

Odezva pro statimová vyšetření:

Není statimové vyšetření

Druh odběrového materiálu:

Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C8 – Odběr
materiálu Laboratorní příručky

Typ materiálu odebíraného:

Venózní krev

Odebírané množství vzorku:

5ml

Typ materiálu pro laboratorní stanovení:

Sérum

Množství pro analýzu včetně mrtvého objemu:

150µl

Stabilita odebíraného materiálu 20-25 °C:

Neuvedena

Stabilita materiálu pro stanovení 20-25 °C:

Max 8h

Stabilita materiálu pro stanovení 4-8 °C:

Max 48h

Stabilita materiálu pro stanovení -20 °C:

Víc než 48h

Nejistota měření:

Na vyžádání v laboratoři

Mez detekce:

1,0 – 774 CU

Možno dotestovat až do 15480 CU

Interference:

Výsledky aCL IgM na přístroji BIO-FLASH nejsou ovlivněny hladinami hemoglobinu do 5g/l, bilirubinu do 180 mg/l, triglyceridů do 12,5 g/l, heparinu (nízkomolekulárního i nefrakcionovaného) do 2I U/ml a revmatického faktoru (RF) do 500 IU/ml.

Referenční rozmezí:
VěkPohlavíReferenční rozmezí
0 - 99 let a staršíbez rozlišení0 - 20 [CU]
Použité zdroje:
Komentář k referenčnímu rozmezí:


Interpretace výsledků:

Hodnocení výsledků ve vztahu k naměřeným hodnotám je hodnoceno tak, jak je uvedeno v tabulce v části Referenční rozmezí.

Negativní výsledek znamená, že autoprotilátky nebyly v krvi pacienta přítomny v čase testu.

Vzorky jsou zpracovávány multiplexovou imunoanalýzou.  
Nízké a středně vysoké hladiny těchto protilátek se mohou objevovat na přechodnou dobu v důsledku infekce, účinku některých léků nebo se objevují s rostoucím věkem pacienta. Tyto koncentrace obvykle nejsou považovány za významné. Výsledek musí být hodnocen ve vztahu ke klinickým obtížím pacienta a dalším diagnostickým postupům.
Středně vysoké a vysoké hladiny antikardiolipinových protilátek, které přetrvávají i po 8-10 týdnech, zpravidla znamenají trvalou přítomnost těchto specifických protilátek. Je-li pozitivita laboratorního testu prokázána nejméně třikrát s odstupem tří měsíců, lze uvažovat o přítomnosti APS. Jeli současně pozitivní také test na přítomnost lupusového antikoagulans je diagnóza APS pravděpodobnější. Náhodný výskyt protilátek proti fosfolipidům může být způsoben například probíhající infekcí, v tomto případě protilátky vymizí.

Výsledek vyšetření nemůže vyjádřit pravděpodobnost komplikací (trombotické epizody, opakované potraty, trombocytopenie) nebo jejich závažnost.

Diagnóza pacienta by neměla být stanovena pouze na základě výsledku laboratorního testu.

Hlášení výsledků provádí pracovník pověřený hlášením výsledků, konzultace k výsledkům podává
úsekový vedoucí.

Zdroje variability:

Nejsou známé zdroje variability

Vybrané kapitoly SOP:

SOP_KIA036

Datum revize:
26.07.2024 15:39:26
Vytvořil:
Mgr. Havlínová Barbora