LIN00053:   Alfa-1-antitrypsin

Název metody na výsledcích laboratorního vyšetření:

Alfa-1-antitrypsin

Indikace:

Stanovení alfa-1-antitrypsinu je vhodné při neonatální žloutence s těžším případně delším průběhem, u hepatitid v dětství, u respiračních poruch novorozenců, u opakovaných respiračních onemocnění v dětském věku, u dospělých s hepatitidou a cirhózou jater, u osob trvale se pohybujících v znečištěném prostředí, při náhodně zjištěné změně pohyblivosti nebo intenzity alfa-1 oblasti v elektroforetickém rozdělení bílkovin.

Jednotky:

g/l

Dostupnost pro rutinní vyšetření:

Pracovní dny

Dostupnost pro statimová vyšetření:

Pracovní dny

Odezva pro rutinní vyšetření:

Do 4 hodin od doručení materiálu do laboratoře

Odezva pro statimová vyšetření:

není statimové vyšetření

Druh odběrového materiálu:

Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C8 – Odběr
materiálu Laboratorní příručky

Typ materiálu odebíraného:

Krev

Odebírané množství vzorku:

2 ml

Typ materiálu pro laboratorní stanovení:

Sérum

Množství pro analýzu včetně mrtvého objemu:

102,5 ul

Stabilita odebíraného materiálu 20-25 °C:

neuvádí se

Stabilita materiálu pro stanovení 20-25 °C:

1 den

Stabilita materiálu pro stanovení 4-8 °C:

1 týden

Stabilita materiálu pro stanovení -20 °C:

3 měsíce

Nejistota měření:

1,64 %

Mez detekce:

Analytická citlivost testu je určena dolní hranicí kalibrační křivky a závisí na koncentraci proteinů v N
Protein Standard SL.

Interference:

Pro koncentrace triglyceridů do 8,2 g/l, bilirubinu do 0,6 g/l a volného hemoglobinu do 10 g/l nebyly prokázány interference. Není známo ovlivnění analýzy běžně užívanými léčivy. Zákal a částečky přítomné ve vzorku mohou vyšetření ovlivnit. Vzorky obsahující částečky je proto třeba před analýzou centrifugovat. Lipemické nebo zakalené vzorky, které není možno pročistit centrifugací (10 minut při otáčkách přibližně 15 000 x g) nelze použít.

Referenční rozmezí:
VěkPohlavíReferenční rozmezí
1 den - 99 let a staršíbez rozlišení0.90 - 2.00 [g/l]
Komentář k referenčnímu rozmezí:
Interpretace výsledků:

Alfa-1-antitrypsin je inhibitor proteináz, který inhibuje zejména serinové proteázy. Jak dědičný deficit alfa-1-antitrypsinu, tak zvýšené hladiny tohoto enzymu v reakci akutní fáze jsou sdruženy se specifickými syndromy. Deficit alfa-1-antitrypsinu bývá často podmíněn geneticky. Zjevné klinické příznaky, dané většinou onemocněním jater a plic, se objevují, až koncentrace alfa-1-antitrypsinu klesne na 30 - 40 % normy. Zatímco děti bývají postiženy hlavně onemocněním jater, dospělí jsou náchylnější k rozvoji plicních chorob. U homozygotních dospělých kuřáků s dědičným deficitem alfa-1-antitrypsinu dochází ke vzniku dušnosti nebo plicní rozedmy v průměru o 20 let dříve než u nekuřáků. U onemocnění jater způsobeného dědičným deficitem alfa-1-antitrypsinu bývají někdy normální sérové koncentrace enzymu, což je dáno reakcí akutní fáze, která probíhá při zánětu v jaterních parenchymu. Zvýšené hodnoty alfa-1-antitrypsinu nejsou způsobeny genetickými defekty, ale ve většině případů reakcí akutní fáze, ke které dochází při infekci a zánětu. Zde dochází k nárůstu koncentrací enzymu až na trojnásobek normy. Zvýšená hladina bývá také zjišťována během těhotenství a po požití perorální antikoncepce.

Zdroje variability:

Asi 70 % populace má relativně sníženou koncentraci alfa-1-antitrypsinu. Asi 0,2 % bělochů má antiproteázovou aktivitu < 40 % (jde o fenotypy SS, SZ). Fenotyp ZZ má v severní Evropě prevalenci 1/1500, v USA 1/3000. U Asiatů je varianta Z velmi vzácná. 95 % populace má fenotyp MM. Dále hladinu alfa-1-antitrypsinu ovlivňuje (zvyšuje) věk, pohlaví, těhotenství, menopauza. Přítomnost citrátu a EDTA alfa-1-antitrypsin snižuje.

Vybrané kapitoly SOP:

SOPVI0108

Datum revize:
07.05.2024 09:39:01
Vytvořil:
Mgr. Fišerová Lenka