S_MBP
Indikace vyšetření MBP (MBL)
1) opakované infekce u dětí a dospělých
2) primární a sekundární imunodeficity
3) cystická fibróza
4) autoimunitní onemocnění (SLE)
5) předčasné a opakované aborty
6) oxidační stres (v kontextu s ICHS)
Výskyt chorob a deficit MBL
1) děti s recidivujícími infekcemi
2) dospělá populace s ecidivujícími infekcemi (osoby s deficitem MBL mají 2x větší riziko resp. infekcí, deficit MBL se často vyskytuje s deficitem některé z podtříd či poruchou chemotaxe
3) jedinci po chemoterapii s čatými infekty
4) specifická infekční onemocnění:
a. osoby s expozicí HIV
b. hepatitida B i C, influenza A, řada bakteriálních infekcí(zl.stafylokok, beta hemolyt. sterptokok, klostridie, neisserie atd.), plísňových a protozoálních chorob (kryptosporium, kandida, kryptokokus, aspergilus atp.)
5) nespecifická onemocnění: SLE, cystická fibróza, opakované předčasné aborty, reperfúzní poškození, oxidační stres
mg/l
Pracovní dny
Není statimové vyšetření
Do 10 dnů od doručení materiálu do laboratoře
Není statimové vyšetření
Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C8 – Odběr
materiálu Laboratorní příručky
venózní krev
5 ml
S_sérum
150 ul
2 hodiny
2 hodiny
1 den
1 měsíc
neuvedeno
2,0 mg/l
neuvádí se
Věk | Pohlaví | Referenční rozmezí |
---|---|---|
1 den - 99 let a starší | bez rozlišení | 100.00 - 3300.00 [mg/l] |
MBL je sérový protein vázající manosu. Omezuje adhezivitu virů, působí jejich aglutinaci, inhibuje jejich růst, působí virolýzu, aktivuje fagocytózu i zánětlivé pochody po vazbě na karbohydrátové struktury mikrobiálních stěn a působí komplementovou aktivaci tzv. MBL cestou. MBL působí i aktivaci komplementu při hypoxii se ztížením ischemických postižení. Deficience tohoto lektinu (v populaci s frekvencí kolem 10%) působí defekt opsonizace, chemotaxe a fagocytózy, zvyšuje riziko infekce bakteriální i virové, je i příčinou opakovaných infekcí a zvyšuje riziko rozvoje autoimunitních stavů (SLE) i opakovaných abortů. Deficience je často spojena s deficiencí podtříd IgG.
Vazebná aktivita MBL se zvyšuje oligomerizací. U lidí nalézáme dimery, trimery a tetramery. Porucha oligomerizace tripletů MBP je geneticky determinována. Homozygoti produkují nedetekovatelné koncentrace MBL, kdy jde především o monomery, které nejsou schopny aktivovat komplement a neumí vázat manózu.
Stanovení koncentrace MBP v séru může být užitečné jako prognostický indikátor pro vysvětlení suspektních imunitních defektů a jako upozornění na nezbytnost zintenzivnění terapeutických a profylaktických kroků u imunosuprimovaných pacientů, zahrnujících pacienty prodělávající chemoterapii, pacienty s cystickou fibrózou, SLE nebo RA.
Nejsou známé
SOPVI0060